7 CUDÓW POLSKI – WIELKOPOLSKIE 2018-08-06T14:07:44+00:00

WIELKOPOLSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Katedra w Gnieźnie

Katedra w Gnieźnie to najcenniejszy zabytek tego miasta, położony na historycznym Wzgórzu Lecha. Pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości można obejrzeć w podziemiach katedry. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół. Katedra na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie przypomina nam o wielu wydarzeniach w dziejach Kościoła i państwa polskiego. To właśnie w Gnieźnie arcybiskupi, a później prymasi dokonywali koronacji królewskich.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym to monumentalna budowla ukończona 2004, obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc w Polsce. Bazylika jest zdecydowanie największym kościołem w naszym kraju, o powierzchni 23 tys. m². W środku mieści się aż 17 tys. wiernych, ale na placu jest miejsce dla kolejnych 200 tys. ludzi. Najcenniejszym elementem całej świątyni jest jednak cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Namalowany jest na modrzewiowej desce 10×16 cm.

Rynek i Ratusz w Poznaniu

Ratusz to prawdziwa perła renesansu. Z wieży ratuszowej codziennie o godzinie 12.00 odgrywany jest hejnał Poznania, podczas którego słynne poznańskie koziołki się trykają, a przyglądają się temu liczni mieszkańcy i turyści. We wnętrzu natomiast siedzibę ma Muzeum Historii Miasta Poznania. Do Ratusza “przyklejone” są urokliwe domki budnicze.

Zamek w Gołuchowie

Historia zamku w Gołuchowie ma ponad 400 lat. Bryła zamku pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku. W początkach XVII wieku zamek został przekształcony w okazałą rezydencję magnacką. Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce w XIX wieku.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.