7 CUDÓW POLSKI – WARMIŃSKO – MAZURSKIE 2018-08-01T16:37:51+00:00

WARMIŃSKO – MAZURSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Święta lipka sanktuarium

To jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana “Częstochową Północy”. Kościół najbardziej jednak słynie z organów z ruchomymi figurkami, zbudowanych w latach 1719-1721.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina ta położona jest w północnej Polsce, obejmuję środkową część Pojezierza Mazurskiego o powierzchni 1732km2. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i Europy – niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków.

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski ma łączną długość 151 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest to także jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach. W czerwcu 2015 roku zabytkowy kanał został oddany do użytku po kilku latach rewitalizacji.

Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku

W zespole wzgórza katedralnego nie ma typowego zamku, lecz z uwagi na walory obronne można je zaliczyć do kategorii wzgórz zamkowych. Budowle obronne zaczęto wznosić na początku XIV wieku, na miejscu starej osady pruskiej. Najstarszą budowlą wzgórza jest Bazylika Katedralna. Mury obronne mają 10 metrów wysokości. Ważnym obiektem Wzgórza Katedralnego jest dawny pałac biskupów warmińskich.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.