7 CUDÓW POLSKI – ŚWIĘTOKRZYSKIE 2018-08-01T16:33:32+00:00

ŚWIĘTOKRZYSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, to pełna magii i tajemniczości ruina, zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym.

Stare Miasto z katedrą w Sandomierzu

Sandomierska starówka zakłada się gotyckiego ratusza oraz zabytkowych kamienic okalających dość dużych rozmiarów Rynek. Sam ratusz pochodzi z przełomu czternastego i piętnastego wieku, dlatego też, choć sama bryła jest renesansowa, można się w nim dopatrzyć pewnych elementów typowych dla gotyckich budowli. Obecnie w ratuszu, w podziemiach mieści się klub – kawiarnia – restauracja Lapidarium.

Klasztor na Świętym Krzyżu

Klasztor stoi na szczycie Świętego Krzyża. Jego pełna nazwa brzmi – Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jest to dawne opactwo benedyktyńskie i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego . Główny cel wycieczek wielu turystów. W sezonie bywa tu tłoczno, choć generalnie Góry Świętokrzyskie należą do zacisznych zakątków Polski.

Świętokrzyski Park Narodowy

Park ten obejmuje swym zasięgiem m.in. Łysogóry – najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich wraz z Łysicą należącą do Korony Gór Polskich. Jest niemal całkowicie porośnięty lasami. Bogata jest także fauna Świętokrzyskiego PN, która liczy sobie ponad 4000 gatunków. Przez Park przebiega sześć pieszych szlaków turystycznych, w tym czerwony Główny Szlak Świętokrzyski.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.