7 CUDÓW POLSKI – ŚLĄSKIE 2018-08-06T13:17:55+00:00

ŚLĄSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Zamek Ogrodzieniec i Szlak Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego, zamek to kluczowy obiekt na Szlaku Orlich Gniazd jednej najciekawszych tras pieszych, rowerowych czy samochodowych w całej Polsce.

Muzeum Zamkowe z parkiem i Stajniami Książęcymi w Pszczynie

Zamek w Pszczynie jest chyba najpiękniejszą rezydencją i zarazem największą atrakcją w województwie śląskim. W 1946 roku utworzono tu muzeum, które obecnie nosi nazwę Muzeum Zamkowego w Pszczynie, prezentujące głównie pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. W jednym z pomieszczeń zamku otwarto Gabinet Miniatur, a w gotyckich piwnicach – Zbrojownię.

Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido w Zabrzu to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać prawdziwą klatką szybową i przekonać się, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę – na udostępnionych do zwiedzania poziomach 170, 320 i 355 czeka na turystów moc atrakcji.

Klasztor Jasnogórski w Częstochowie

Klasztor zakonu paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie jest jednym z najważniejszych symboli Polski i polskości. To niezwykłe sanktuarium, które odegrało i nadal ogrywa ważną rolę w życiu Polaków. Zakon paulinów, czyli Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika funkcjonuje tam do dziś, a Jasnej Górze mieści się zarząd generalny.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.