7 CUDÓW POLSKI – PODLASKIE 2018-08-01T16:29:14+00:00

PODLASKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Puszcza Białowieska(UNESCO)

Puszcza leży w dorzeczu rzek Narewka oraz Leśna i jest to jedno z najwspanialszych, najbardziej naturalnych miejsc w Polsce, niezwykle cenny relikt przeszłości stanowiący ostoję dla rzadkich już dziś w Europie gatunków roślin i zwierząt. Zachowały się w niej ostatnie na niżu europejskim fragmenty lasów o charakterze pierwotnym, a w nich największe zwierzę naszego kontynentu – król i symbol Puszczy – żubr, który licznie żyje tu na wolności dzięki przeprowadzonej restytucji. Prócz żubra w Puszczy spotkamy wiele innych ciekawych zwierząt, te największe to: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk czy ryś, są też żbiki.

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac jest najcenniejszym zabytkiem na Podlasiu, stoi on w centrum miasta. To wspaniałe barokowe dzieło wybitnych architektów. Pałac białostocki nawiązuje do pałaców królów francuskich, stąd nazywany bywa “Wersalem Północy” czy “Wersalem Podlaskim”. Obecnie w pałacu w Białymstoku mieści się Akademia Medyczna.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce o unikalnych walorach przyrodniczych. Można tu usłyszeć żurawi klangor, zobaczyć łowy drapieżnych bielików, „powalające na kolana” przeloty gęsi, a także unikalne gody batalionów. Bez problemu można tu zobaczyć na własne oczy łosia, sarnę czy jelenia. Żyją tu także wilki i rysie.

Kanał Augustowski

Kanał Augustowski to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Kanał Augustowski jest położony na terenie Polski i Białorusi. Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak wodny, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Kanałem Augustowskim kursują także statki żeglugi śródlądowej.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.