7 CUDÓW POLSKI – MAŁOPOLSKIE 2018-08-01T16:25:37+00:00

MAŁOPOLSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Zamek Królewski i Katedra na Wawelu, Kraków

Zamek Królewski na Wawelu przez całe wieki stanowił centrum państwowości polskiej. Zamek położony jest na Wzgórzu Wawelskim – wapiennej skale jurajskiej majestatycznie wznoszącej się na lewym brzegu Wisły, w samym sercu Krakowa.

Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie (UNESCO)

Kościół Mariacki to najważniejsza po katedrze wawelskiej świątynia Krakowa i perła gotyckiej architektury. W środku: imponujące dzieło 12 lat pracy Wita Stwosza -największy średniowieczny ołtarz drewniany w Europie z 200 figurami, a także malowidła i witraże Matejki, Wyspiańskiego i Mehoffera. Z jednej z dwóch wież (81 metrów) co godzinę rozlega się hejnał grany od 600 lat na trąbce na cztery strony. Ulica Kanonicza jest jedną z najstarszych w mieście. Była głównym traktem prowadzącym na Wawel z położonej poniżej osady.

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni (UNESCO)

Wydobycie soli w kopalni w Wieliczce i Bochni trwało do końca XX w. co jest ewenementem w historii światowego górnictwa. Kopalnie odzwierciedlają wszystkie historyczne etapy rozwoju techniki górniczej. Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r.

Tatrzański park narodowy

Park już od 1955 roku chroni unikalną przyrodę Tatr – jedynego w Polsce obszaru o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce. Około 70 % jego powierzchni zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ze względu na wyjątkowość tego obszaru, w 1993 roku TPN został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.