7 CUDÓW POLSKI – LUBUSKIE 2018-08-01T16:23:46+00:00

LUBUSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to żelbetowa rzeźba znajdująca się w Świebodzinie, wzniesiona w 2010 według projektu Mirosława Pateckiego. Przedstawia ona Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę.

Park Mużakowski (UNESCO)

Park ten to bardzo ciekawy przykład europejskiej sztuki ogrodowej XIX wieku, a zarazem jedyne w swoim rodzaju połączenie natury i sztuki ogrodniczej. Ten największy park w stylu angielskim w Polsce leży nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Imponuje mistrzowskim wykorzystaniem naturalnych walorów terenu.

Park Narodowy Ujście Warty

Park ten jest najmłodszym spośród 23 polskich parków narodowych. Do pierwotnego charakteru roślinności nawiązują rosnące wzdłuż koryta Warty płaty lasów łęgowych, a także zarośla wierzbowe. To jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w kraju. Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska stanowią jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych.

Zespół Poaugustiański w Żaganiu

Kompleks dawnego klasztoru augustianów w Żaganiu został uznany za pomnik historii w 2011 roku. Spośród trzech klasztorów kanoników regularnych istniejących w średniowieczu na terenie historycznego Śląska jest jedynym, który przetrwał czasy reformacji, będąc aż do pruskiej sekularyzacji na początku XIX wieku ważnym ośrodkiem nie tylko religijnym, ale także naukowym i oświatowym, promieniującym na całe księstwo żagańskie. Jego monumentalny charakter oraz ciekawe formy sztukatorsko-malarskiego wystroju odróżniają go od innych śląskich realizacji. W przeciwieństwie do miasta Żagania obiekt szczęśliwie uniknął poważniejszych zniszczeń podczas II wojny światowej.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.