7 CUDÓW POLSKI – LUBELSKIE 2018-08-01T16:21:33+00:00

LUBELSKIE

ZAGŁOSUJ

Przechodząc do głosowania, akceptujesz regulamin

Stare Miasto w Zamościu (UNESCO)

Stare Miasto Zamościu jest wyjątkiem w całej Europie Centralnej, doskonałym przykładem wcielenia w życie włoskich teorii renesansowego “miasta idealnego”. Ten XVI-wieczny ośrodek wyróżnia powiązanie różnych funkcji: zespołu miejskiego, rezydencji właściciela oraz fortecy. Warto również podkreślić oryginalność zamojskiej architektury, która łączy wpływy włoskie z tradycją lokalną.

Pałac Czartoryskich w Puławach

Pałac ten jest pierwszym zamkiem obronnym, jaki powstał w Puławach dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Budowla miała kształt prostokąta z czterema alkierzami, jednak mimo funkcji obronnych, została wraz z otoczeniem zniszczona przez Szwedów w 1706 roku. Obecnie Pałac Czartoryskich udostępniony jest dla zwiedzających, park jest dostępny od świtu do zmierzchu bezpłatnie, do wnętrz pałacowych należy wykupić bilet.

Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek w Kazimierzu składa się z dwóch części – starszej, położonej wyżej, przy Farze i młodszej, niższej i o wiele większej. Na środku rynku znajduje się studnia, będąca symbolem Kazimierza. W XIX wieku “zdrój uliczny nr 1”, w ciągu tego wieku naprawiana i ulepszana. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracy Jana Koszczyc – Witkiewicza, który zakończył jej renowację w 1913 roku. W tym samym czasie artysta zaprojektował też obudowę drugiej, nie tak słynnej studni, która “chowa się” w narożniku rynku przy ul. Lubelskiej.

Roztoczański Park Narodowy

Park leży na Roztoczu Środkowym i ma urozmaiconą rzeźbę terenu. Łańcuchy wapiennych wzgórz o wysokości do 350 m n.p.m., porośnięte wspaniałymi lasami z enklawami pól uprawnych, przeplatają się z dolinami wysłanymi piaskami polodowcowymi. Zróżnicowanie geologiczne, bogata rzeźba terenu, czynniki hydrograficzne, klimatyczne i glebowe spowodowały, że na stosunkowo małej powierzchni występuje tu aż 47 zespołów roślinnych (19 leśnych i 28 nieleśnych). Najcenniejsze z nich to bór jodłowy i buczyna karpacka – charakterystyczne dla regla dolnego Karpat.

7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości 

O tym, że nasz kraj jest piękny, nikogo w Polsce przekonywać nie trzeba. Majestatyczne zamki i pałace, rozświetlone miasta, urocze jeziora czy malownicze lasy – Polska jest ich pełna od morza, aż po Tatry. Nie sposób poznać wszystkie te miejsca. Dlatego największe w Polsce targi turystyczne World Travel Show ogłaszają Plebiscyt na „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości”. 

Przez cały rok trwały poszukiwania najlepszych, najpiękniejszych i najoryginalniejszych miejsc oraz budynków na mapie kraju. W ten sposób powstała lista 64 wyjątkowe miejsc. W pierwszym etapie plebiscytu wyłonionych zostanie 32 miejsca. W finale natomiast głosujący wytypują tytułową siódemkę. Zwycięskie „7 Cudów Polski na 100-lecie Niepodległości” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się na targach World Travel Show 2018 już w październiku.